První díl seriálu přednášek pro chovatele domácích mazlíčků

Vets for Pets neboli zvěrolékaři pro domácí mazlíčky je název cyklu přednášek určených pro chovatelskou veřejnost domácích mazlíčků. Seriál odstartoval na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno 26. června seminářem na téma Pes, člen rodiny a péče s ním spojená. Zájem ze strany chovatelů odrážela vysoká účast. Další díly přednáškového cyklu se zaměří také na kočky, ptáky či plazy.


Veterinární a farmaceutická univerzita Brno připravila pro chovatele psů jedinečnou příležitost dozvědět se a diskutovat s odbornými a specializovanými veterinárními lékaři na téma chovu a péče o zdraví čtyřnohých mazlíčků. Nabídka k účasti na semináři cílila na zájemce z řad široké veřejnosti. Seminář doprovodila pasivní i aktivní prezentace chovatelských a veterinárních potřeb a prostředků pro domácí mazlíčky.

 

„V programu semináře jsou odborné přednášky, které se zaměří na chovatelskou a veterinární problematiku příslušných druhů zvířat,“ zval chovatele na Vets for Pets MVDr. Mirko Treu, CSc. z Institutu celoživotního vzdělávání a informatiky VFU Brno, který celou akci organizuje. „Veterinární specialisté představí problematiku na konkrétních případech z praxe, účastníci semináře také mohou odborníkům klást dotazy nebo konzultovat jednotlivé problémy i za přítomnosti vlastních mazlíčků,“ popsal program seriálu doktor Treu.

 

Cyklus Vets for Pets odstartoval poslední týden v červnu na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Jako první téma představili veterinární lékaři problematiku spojenou se psy. Program prvního semináře přilákal do Pavilonu profesora Klobouka přibližně stovku chovatelů. Účastníci byli zvědaví na rady odborníků ohledně výběru vhodného plemene, správné výchovy psa, rozpoznáni a řešení poruch chování, léčby vybraných onemocnění psů nebo přístupu k reprodukci coby základnímu projevu živého organismu.

 

V úvodu představil program odpoledního semináře pořadatel akce doktor Mirko Treu, který současně představil sponzory prvního cyklu. První přednáška mohla začít. Na programu bylo téma Od štěněte ke psu. Zde se posluchači dozvěděli, která plemena jsou vhodná pro různé podmínky chovu, jak vychovávat psa i jak se projevují nejčastější poruchy chování u psů. Úvodní přednášku vedla MVDr. Hana Žertová, poradkyně v oblasti zvířecí psychologie. Ta nejdříve divákům popsala psa tak, jak se chová ze své přirozené podstaty a následně vysvětlila, jak u psů chovaných v domácnosti dochází k potlačování jejich potřeb. „Z potlačování přirozených potřeb pramení řada nežádoucích efektů a poruch v chování. Začínají nepatrnými projevy v chování, avšak mohou končit agresivními výpady proti rodinným příslušníkům či majiteli,“ upozornila doktorka Žertová. Zvláštní pozornost pak doktorka Žertová věnovala vztahu mezi dítětem a psem. Přednášku doplňovala ukázkami z vlastní praxe i kritickými případy.

 

Na řadu přišla přednáška věnovaná nejčastějším psím nemocem, jejich prevenci a léčbě. O tom, co dělat, když pes onemocní, přišel hovořit prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc., specialista na interní nemoci a dermatologii z Kliniky chorob psů a koček. „Pes může onemocnět velmi snadno. Stačí, když přijde do kontaktu s jiným psem nebo jeho sekrety, některé nemoci se šíří vzduchem nebo výkaly. A mohou být nebezpečné nejen pro psa samotného, ale i pro vás, “ řekl na úvod své přednášky. Profesor Svoboda pak na konkrétních případech posluchačům popsal nejčastější choroby psů od psinky, přes parvovirózu a parainfluenzu až ke vzteklině. Nejvíce ale chovatele zajímaly nová rizika v onemocněních psů, jakými jsou například srdeční červi a další paraziti, kteří se k nám stěhují z jižních koutů Evropy.

 

Třetí a poslední část semináře se věnovala problematice reprodukce. O porodu feny, zrození štěněte a péči po porodu přišel přednášet MVDr. Roman Vitásek, Ph.D., odborník z oddělení reprodukce Kliniky chorob psů a koček. „Porod je fyziologickou záležitostí a fena byla "Matkou Přírodou" stvořena k rození štěňat,“ vysvětlil v úvodu doktor Vitásek. Svůj výklad pak směřoval ke správné péči o rodící fenu tak, aby člověk nezasahoval příliš a porod nekomplikoval. Na připravených videích demonstroval základní chyby, kterých se chovatelé během asistence u porodu dopouští. Velký problém spočívá paradoxně v nadměrné péči a horlivé aktivitě. Porodu se není třeba zbytečně obávat. Udává se, že asi 95 % porodů u feny nevyžaduje odborný zásah, proběhnou naprosto v klidu. Přednášku doplnil i analýzou ultrazvukových vyšetření a základy péče o čerstvě narozená štěňata.

 

Každého z účastníků pořadatelé obdarovali taškou s řadou produktů určených pro nejlepšího přítele člověka. Ta obsahovala nejen granule a doplňky výživy, ale také různé dárkové předměty určené domácím mazlíčkům. Dárky dodali sponzoři Vets for Pets. Mezi ty patří výrobce humánních i veterinárních léčivých přípravků Bayer, výrobce a distributor krmiv a pochoutek pro psy a kočky Hill´s a výrobce granulovaných a konzervovaných krmiv, kosmetiky, výživových doplňků a pochoutek Husse.

 

Na dalších seminářích si na své přijdou také chovatelé dalších druhů domácích mazlíčků. „Postupně se budeme věnovat také kočkám, chovu exotických ptáků v domácnosti, králíkům a drobným savcům, hadům, plazům či obojživelníkům za skly terárií,“ popisuje náplň připravovaných seminářů doktor Treu. „Zájemcům o chovatelsko-veterinární problematiku chovu koček bude věnován seminář 11.9.2013. Semináře zaměřené na další druhy uspořádáme v příštím roce. Doporučuji sledovat informace na www.vfu.cz,“ uzavírá doktor Treu.

google+
Palackého tř. 1946/1, 612 42 Brno, Česká republika, tel. 541 561 111, vfu@vfu.cz, ID datové schránky: y2cj9e8, elektronická podatelna: podatelna@vfu.cz This website hasn't the responsible person