Netopýry v Palearktu chrání před smrtelnou nemocí tolerance patogenu

Český vědecký tým společně s mezinárodními spolupracovníky zjistil, že netopýry v Palearktu chrání před smrtelnou nemocí zvanou syndrom bílého nosu (white-nose syndrome, WNS) mechanismus tolerance patogenu. Na objevu se podíleli také vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Výzkum byl zveřejněn v pátek 29. ledna 2016 v prestižním časopise Scientific Reports ve spolupráci s kolegy ze Slovenska, Slovinska, Lotyšska a Ruska. O události informovala jako první Akademie věd ČR.


WNS je způsoben plísní Pseudogymnoascus destructans, jež může infikovat všechny netopýry zimující v podzemních prostorách, které jsou tímto agens kontaminovány. Plíseň je neškodná pro člověka, ale pro netopýry v Severní Americe je doslova zabijákem. Odhalení mechanismů, které chrání netopýry před hromadnými úhyny v Eurasii, je značnou výzvou. „Rozhodně nemůžeme hovořit o rezistenci našich netopýrů k této plísňové infekci," uvedl pro Akademii věd ČR Jiří Pikula z Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno. „Plíseň totiž prorůstá hluboko do kůže, stejně jako u zvířat v Severní Americe."


Vysoká prevalence onemocnění a rozvoj velkého množství plísně v kombinaci s absencí poklesu populací netopýrů v Eurasii naznačuje existenci mechanismů tolerance, kdy hostitel limituje poškození způsobené patogenem a současně nebrání jeho množení. Mechanismus tolerance, který český WNS tým odhalil, lze považovat za adaptaci netopýrů na přítomnost patogenu v jejich životním prostředí.


Český WNS tým se skládá z vědců z Akademie věd České republiky, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy v Praze. Z Fakulty veterinární hygieny a ekologie patří ke spoluautorům publikace Hana Banďouchová, Veronika Kováčová, Jiří Brichta a Jiří Pikula.

 

Článek naleznete na http://www.nature.com/articles/srep19829

google+
Palackého tř. 1946/1, 612 42 Brno, Česká republika, tel. 541 561 111, vfu@vfu.cz, ID datové schránky: y2cj9e8, elektronická podatelna: podatelna@vfu.cz This website hasn't the responsible person