EN
/ Homepage / Novinky a události / Insulinom u teriéra

Insulinom u teriéra

Monty je 15letý West highland white teriér, který byl v posledních dnech velice slabý, unavený a ospalý. Na Klinice chorob psů a koček VETUNI mu byl zjištěn nádor slinivky břišní, tzv. insulinom. Tento nádor produkuje hormon insulin v nadbytečné míře, což způsobuje velice nízkou hladinu krevního cukru. Psi jsou pak velice slabí, unavení, případně mohou i ztrácet vědomí. Může docházet i k rozšiřování nádorové tkáně dále po těle, nejčastěji do jater a lokálních mízních uzlin.

Terapie tohoto onemocnění je chirurgická – je třeba odstranit postiženou část slinivky. Tento postup byl zvolen i u Montyho. Chirurgický zákrok provedla MVDr. Jana Lorenzová, Ph.D. a MVDr. Andrea Nečasová. Během zákroku našly nádor v oblasti levé větve slinivky břišní o velikosti asi 4 centimetrů v průměru. Spolu s tím byly během operace zjištěny drobné útvary také na játrech, ze kterých byl odebrán vzorek.

Útvar na slinivce se podařilo v celém rozsahu odstranit, kromě toho byl pejsek také vykastrován. Monty zvládl operaci bez komplikací, bylo však třeba nadále nutné kontrolovat hladinu cukru v krvi , která může kolísat několik dní po operaci, než zdravá tkáň slinivky znovu převezme svou funkci. Na naší klinice je u takových pacientů prováděn monitoring pomocí speciálního čipu a čtečky, která umožňuje odečítat hladinu krevního cukru bez odběru krve, což je pro pacienty velmi pohodlné.

Monty byl po 5 dnech propuštěn do domácí péče a těší se dobrému zdraví. Histologické vyšetření potvrdilo insulinom slinivky a v játrech nezhoubné útvary. Prognóza je tedy velmi dobrá, díky operaci čekají Montyho klidné dny bez epizod způsobených nedostatkem krevního cukru.