EN
/ VETUNI / O UNIVERZITĚ / NOVINKY A MÉDIA / Informace pro média / Pozvánky pro média / Oslavy 100. výročí od zahájení výuky na VFU Brno a 30 let od "Sametové revoluce"

Oslavy 100. výročí od zahájení výuky na VFU Brno a 30 let od "Sametové revoluce"


Všechny aktivity budou probíhat v období od 1. do 29. listopadu 2019. Dne 12. listopadu 2019 se uskuteční Pietní akt na Kaunicových studentských kolejích, kterým si připomeneme nejen 30 let od „Sametové revoluce“, ale především 80 let od tragických událostí roku 1939. Kaunicovy studentské koleje, které patří Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, jsou připomínkou tragických událostí spáchaných během druhé světové války. Ve stejný den se uskuteční Slavnostní shromáždění v aule VFU Brno, které rektor prof. MVDr. Alois Nečas, Ph.D., MBA spolupořádá se studenty, a na které pozval jako hosty významné představitele brněnského disentu a porevoluční politiky doc. PhDr. Milana Uhdeho a prof. PhDr. Petra Fialu, Ph.D., LL.M. Cílem setkání je připomenout si listopadové události v univerzitním městě Brně a seznámit se s osobními zkušenostmi a zážitky těchto známých osobností. Tato akce bude zaměřena především na studenty a tématem budou informace o tom, jaká byla role studentů v událostech kolem 17. listopadu 1989. Studenti budou mít možnost diskutovat a klást dotazy, aby se dozvěděli i něco ze zákulisí vyjednávání s tehdejším režimem.
Na slavnostní shromáždění naváže koncert pro studenty, na němž vystoupí skupina LAKE MALAWI ve sportovní hale VFU Brno. Srovnání toho, jak vypadala univerzita a jak se na ní vyučovalo před 30 lety a nyní, nabídne výstava fotografií a artefaktů s veterinární tématikou „Život na univerzitě“, jež bude přístupná široké veřejnosti v areálu VFU Brno od 12. do 29. listopadu 2019. Součástí oslav 100. výročí zahájení výuky na VFU Brno a 30. výročí „Sametové revoluce“ bude také výstava insignií univerzity, slavnostní zasedání Vědecké rady VFU Brno, týden sportu pro studenty VFU Brno, mezinárodní odborná konference a den otevřených dveří na klinických pracovištích VFU Brno. Měsíc listopadových oslav bude zakončen slavnostním koncertem VIVA „LALALA“ REPUBLIKA pro studenty, akademické pracovníky, zaměstnance a hosty univerzity v Městském divadle v Brně.